Polski Związek Wędkarski zrzesza ponad 600 tys. członków, reprezentujących wszystkie środowiska i grupy społeczne

Ponad 600.000 członków

Największe stowarzyszenie polskich wędkarzy

Ponad 5.000 łowisk

Największy wędkarsko-rybacki użytkownik wód śródlądowychw Polsce

Działalność naukowo-badawcza i wdrożeniowa

Polski Związek Wędkarski jest promotorem wędkarstwa proekologicznego, uznającego nadrzędność ochrony środowiska nad działalnością gospodarczo-komercyjną. W swojej działalności ma wsparcie nauki, współpracuje z większością ośrodków naukowo-badawczych i wyższych uczelni w Polsce wykonujących badania na rzecz ochrony środowiska, gospodarki wędkarskiej i rybackiej.

Image

Prowadzimy badania z zakresu bioróżnorodności w rzekach i zbiornikach, ale także badania związane z możliwościami renaturyzacji wód.

W 2021 roku nasz Okręg wspólnie z Uniwersytetem Rolniczym jest beneficjentem programu „Doktorat Wdrożeniowy”.

Aktywnie współpracujemy m.in. z Instytutem Ochrony Przyrody PAN czy Zespołem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Od 2021 roku współpracujemy z Fundacją WWF Polska w zakresie działań renaturyzacji wód. W 2023 roku organizowaliśmy wspólnie Ogólnopolską Konferencję Przyrodniczo-Techniczną „Renaturyzacja Wód”

Od 2021 roku prowadzimy akcje związane z poprawą stanu wód poprzez akcje odtwarzania tarlisk oraz udrożnień w celu zapewnienia migracji ryb, oraz zasadziliśmy ponad 20 tysięcy sadzonek drzew nad rzekami w celu ograniczenia nagrzewania i parowania wody.

W najbliższych planach jest przeprowadzenie podobnych akcji na kolejnych wodach Okręgu w myśl zasady zdrowe wody rybne wody. Podstawą rybnych wód jest możliwość odbywanie przez ryby naturalnego tarła i obecności w wodach tarlaków.

Działalność edukacyjno-wychowawcza

Popularyzowanie i upowszechnianie wędkarstwa oraz wiedzy ekologicznej wśród młodzieży należy do najważniejszych celów statutowych PZW. Na XXVI Krajowym Zjeździe Delegatów PZW w 1997 roku w uchwale programowej stwierdzono m.in.: Wobec dokonującej się zmiany pokoleniowej, każde ogniwo organizacyjne Związku zobowiązane jest do prowadzenia, rozwijania i doskonalenia pracy szkoleniowo-wychowawczej w środowisku młodzieżowym.

Image

W naszym Okręgu prowadzimy szereg działań związanych z edukacja oraz zachęcaniem młodzieży do spędzania czasu aktywnie.

W ciągu roku organizowane są zarówno zawody dla dzieci i młodzieży w Kołach, ale także zawody Okręgowe w różnych dyscyplinach od rzutów, przez spinning po spławik oraz co roku organizujemy Ogólnopolską Halową Olimpiadę w Sportach Wędkarskich. Rokrocznie organizujemy 100 imprez sportowych przeznaczonych wyłącznie dla najmłodszych.

Największym osiągnięciem sportowym młodzieży naszego Okręgu jest zdobycie Mistrzostwa Świata Juniorów przez Karolinę Kolarz.

Prowadzimy ponad 100 zajęć w ramach szkółek wędkarskich w kołach. Corocznie organizujemy obóz młodzieżowy, na którym prowadzimy szkolenia z zakresu wędkarstwa rzutowego oraz spławikowego. Bardzo dużą wagę przykładamy do edukacji związanej z ekologią i ochroną środowiska wodnego, by uświadomić młodych adeptów wędkarstwa jak wrażliwe jest środowisko wodne i co możemy zrobić by poprawić jego jakość.

Sport

Wędkarstwo jest najbardziej masowym hobby w Polsce. Wędkarstwo to rekreacja i wypoczynek, ale także dyscyplina sportowa uprawiana w wielu państwach na całym świecie. Rokrocznie organizowane są mistrzostwa świata i Europy, w których uczestniczą członkowie PZW.

Image

Jesteśmy przodującym ośrodkiem wędkarstwa rzutowego w Polsce i na świecie. Wśród swych członków ma troje aktualnych lub byłych rekordzistów świata w castingu (Jan Kita w odległości multi, Magdalena Kuza w odległości spinningowej i Jacek Kuza w odległości muchowej) oraz zdobywców 113 medali mistrzostw świata seniorów, w tym 27 złotych! Magdalena Kuza jest najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii całego PZW - zdobyła 56 medali mistrzostw świata kobiet (w tym 13 złotych). Nasi zawodnicy 11 razy w ciągu ostatnich 13 lat wygrywali klasyfikację medalową Indywidualnych Mistrzostw Polski!

Okręg PZW corocznie organizuje ogólnopolskie zawody w castingu. W 2023 r. będą to: Ogólnopolska Halowa Olimpiada Młodzieży w Sportach Wędkarskich i Puchar Gór Świętokrzyskich w Pińczowie, Rzutowe Mistrzostwa Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim, Ogólnopolski Turniej Halowy w Castingu w Busku-Zdroju