Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Kielcach od 2005 roku prowadzi gospodarkę wędkarską na podstawie umów użytkowania obwodów rybackich zawartych z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie.
Na koniec 2024 roku Okręg użytkował:
Wody użytkowane od RZGW – 2 661,28 w tym 1 198,40 zbiorników zaporowych pow. 20 ha
Wody górskie 222,68 ha
Wody pozaobwodowe 203,89 ha
W 2024 roku wody obwodów rybackich są zarybiane zgodnie z zawartymi umowami użytkowania w których dawki zarybieniowe są określone na podstawie opracowanych operatów rybackich z 2014 oraz 2024 roku pozytywnie zaopiniowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Warunki umowy muszą być ściśle przestrzegane, a określonych wartości zarybień nie można przekroczyć zarówno poniżej wartości określonych w umowach jak i wartości powyżej. Przekroczenie wartości z umów może skutkować rozwiązaniem umowy lub naliczeniem kar. Wszystkie ryby przeznaczone do zarybień muszą mieć aktualne świadectwa zdrowotności wystawione najpóźniej w dniu zarybienia.
Zarybienia wód pozaobwodowych nie określają umowy dzierżawy lub użyczenia, jednakże powinny być wykonywane w oparciu o sztukę ichtiologiczną i możliwe do poczynienia nakłady finansowe.
Kilkudziesięciu wędkarzy z różnych części Okręgu brało aktywny udział w zarybieniach i roznoszeniu worków zarówno z pstrągiem potokowym, jak i karpiowatych ryb reofilnych czy narybkiem letnim ryb drapieżnych takich jak szczupak czy sandacz. Istotne przy takich zarybieniach jest odpowiednie rozniesienie narybku w wybrane miejsca oraz minimalizacja wystąpienia szoku środowiskowego. Odpowiednie wykonanie tych działań znacząco zwiększa szanse na skuteczność zarybienia.
Okręg ściśle współpracował z Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Instytutem Ochrony Przyrody Państwowej Akademii Nauk, Politechniką Krakowską, Instytutem Rybactwa Śródlądowego, Zespołem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, PGW Wody Polskie.
W 2024 roku Okręg realizował z Fundacja WWF Polska działania związane odbudową tarlisk ryb litofilnych na rzekach: Warkocz, Czarna Nida i Mierzawa.
Okręg aktywnie bierze udział z różnego rodzaju konsultacjach prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w celu określania odpowiedniego kształtowania wód powierzchniowych w celu osiągnięcia jak najlepszych pod względem wędkarskim wód.
Wody Okręgu w 2024 r zostały zarybione za kwotę 2 005 647,74 zł (w tym 220 510 zł z Funduszów Kół) na co składało
się zarybienie narybkiem w ilości 930 529 sztuk oraz pozostałym sortymentem o masie 73860,84 kg.
Zestawienie zarybień poszczególnych wód:
Obwód rybacki rzeki Nida nr 1
Obwód rybacki rzeki Nida nr 2
Obwód rybacki rzeki Nida nr 3
Obwód rybacki rzeki Czarna Nida nr 1
Obwód rybacki rzeki Mierzawa nr 1
Obwód rybacki rzeki Nidzica nr 1
Obwód rybacki zbiornika Chańcza na rzece Czarna Staszowska nr 1
Obwód rybacki zbiornika Brody Iłżeckie na rzece Kamienna nr 1
Obwód rybacki rzeki Kamienna nr 2
Obwód rybacki zbiornika Wióry na rzece Świślina nr 1
Obwód rybacki rzeki Czarna Konecka nr 1
Obwód rybacki rzeki Czarna Włoszczowska nr 1
Wody pozaobwodowe